Interwencja kryzysowa

Liczba odwiedzających: 643

Czym jest kryzys?

Jest to stan nierównowagi wewnętrznej, wywołany przez krytyczne wydarzenie bądź wydarzenia życiowe, wymagający istotnych zmian i rozstrzygnięć.

Kryzys może się wiązać z gwałtowną, nieprzewidywalną zmianą w środowisku społecznym, ekonomicznym i politycznym, powodującą napięcie i niezrozumienie. Może być odczuwany dla całych społeczności, ale również jest bardzo subiektywny.

Dotknięta nim osoba nie jest w stanie pokonać przeszkody, a dotychczas stosowane rozwiązania zawodzą, pojawią się zniechęcenie, utrata wiary we własne siły i możliwości.

Gdy samodzielne przezwyciężenie pojawiającego się kryzysu jest niemożliwe, stosowana jest specjalistyczna pomoc psychologiczna – interwencja kryzysowa.

Czym jest interwencja kryzysowa?

Jest działaniem zmierzającym do przywrócenia równowagi psychicznej i umiejętności samodzielnego radzenia sobie i zapobiegania powstawaniu chronicznej niewydolności psychospołecznej u osób dotkniętych kryzysem.

Do kogo kierowana jest pomoc?

Ze wsparcia mogą korzystać osoby, które znalazły się w nagłym lub przewlekłym kryzysie psychicznym, a w szczególności:

  • osoby i członkowie rodzin dotkniętych przemocą,
  • osoby przezywające trudności małżeńskie/partnerskie lub trudności w kontaktach z dziećmi,
  • osoby przeciążone psychicznie, obarczone następstwami wielu trudnych zdarzeń w życiu swoim i rodziny, żyjące w stanie przewlekłego stresu,
  • ofiary, świadkowie i uczestnicy wypadków komunikacyjnych, pożarów, katastrof przemysłowych i naturalnych, itp.,
  • ofiary i świadkowie napadów, gwałtów i innych przestępstw,
  • bliscy osób doświadczających powyższych zdarzeń.

Pomoc jest bezpłatna i udzielana jest bez względu na posiadany dochód.

Jeśli doświadczasz przemocy w rodzinie, potrzebujesz wsparcia i pomocy, jesteś w kryzysie możesz skorzystać z bezpłatnej pomocy specjalisty ds. przeciwdziałania przemocy, interwencji kryzysowej. Zapisy pod numerem telefonu 22/724-15-70 lub 734-43-10.

Jeśli jesteś kobietą w ciąży lub rodzicem z dziećmi mieszkającym na terenie powiatu grodziskiego i na skutek zaistnienia przemocy lub innej sytuacji kryzysowej potrzebujesz schronienia możesz ubiegać się o zapewnienie miejsca w domu dla matek z dziećmi i kobiet w ciąży. Nasz powiat zgodnie z porozumieniem zawartym z Powiatem Warszawskim Zachodnim dysponuje 7 miejscami w Domu Samotnej Matki w Laskach.

Pobyt w takim domu możliwy jest po uzyskaniu skierowania z ośrodka pomocy społecznej w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania i tam należy się udać w pierwszej kolejności.